Jak rozpoznat u svých dětí vadné držení těla?

V minulém článku jsme se seznámili s vadným držením těla, popsali jsme si možné příčiny vzniku a ukázali si, jaký to může mít dopad na vznik bolestí pohybového aparátu u dětí i dospělých. Dnes bych se ráda věnovala druhům vadného držení těla a tomu, jak sami doma rozpoznáte, jestli toto nesprávné držení má i Vaše dítě.

Páteř je osovým orgánem lidského těla, který plní dvě základní a protichůdné funkce – statickou a dynamickou. Musí být tedy nejen dostatečně pevná, ale i pružná. Jestliže se podíváme na člověka zezadu, uvidíme v ideálním případě páteř přímou. Při pohledu zboku je však patrné fyziologické „dvojesovité“ zakřivení – tzv. krční lordóza (prohnutí páteře vpřed), hrudní kyfóza (prohnutí páteře vzad), bederní lordóza a křížová kyfóza. Toto zakřivení plní funkci tlumiče nárazů v gravitaci a jakékoli zvětšení či zmenšení je považováno za vadné držení těla.

Read More

Vadné držení těla u dětí

Skutečný problém nebo jen mýtus?

Základním projevem života člověka je POHYB řízený nervovou soustavou, který nejenže napomáhá formovat pohybový aparát, ale podporuje i správnou funkci oběhové soustavy a vnitřních orgánů.
V dnešní době je však pohybu vyhrazeno čím dál méně času. Nejen dospělí, ale i děti tráví stále více svého ať již pracovního, nebo volného času, aktivitami u počítače, televize či tabletu – navíc se špatnými sedacími návyky. Pokud se k tomu přidá i nadváha a obezita z nadměrného příjmu potravy, má to nepříznivý vliv na celý náš organismus.
Nedostatek přirozeného pohybu pak vede k postupnému úbytku svalové hmoty, zkracování svalů i šlach, snížení cirkulace krve i lymfy, nesprávné funkci vnitřních orgánů, poklesu obranyschopnosti organismu, zhoršení kvality, koordinace pohybu a rovnováhy, k častějšímu vzniku úrazů. V neposlední řadě má nedostatek pohybu neblahý vliv i na psychiku jedince.

Read More

Vítejte

Vítám Vás na mém novém webu, který byl dnes spuštěn do ostrého provozu.

Ráda uvítám vaše připomínky k jeho případnému zlepšení. Děkuji!